TurkCoder.TK
FİLELİ SIVA - İzmir Dış Cephe Mantolama Firması - ÇÖZÜM YAPI
AraWhatsApp
WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
+90 532 136 01 80

Sosyal Medyada Biz}

FİLELİ SIVA

FİLELİ SIVA

FİLELİ SIVA

Fileli sıva sistemi cepheye yalıtım sağladığı gibi evlerde küflenme, siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan yoğuşmayı (terlemeyi) önler

UYGULAMA ADIMLARI

1- Yüzey hazırlama: Öncelikle, uygulama yapılacak yüzey toz, kirden, nem ve benzeri maddelerden arındırılmalıdır. Yüzey uygulama öncesi kuru ve temiz olmalıdır. Yüzeyde kırık, çatlak var ise uygun tamir harcı ile tamir edilmelidir. Yüzeyde eski boya-sıva veya mantolama uygulaması var ise yüzeyden temizlenmeli ve yüzey sağlam, temiz ve düz bir zemin olarak uygulama için hazırlanmalıdır.

2-Fileli Sıva Uygulaması: Bina dış cephe duvarlarına yapıştırıcı ve dübel ile sabitlenen EPS ısı yalıtım levhalarının üzerine iki kat fileli ince sıva uygulanır. Bu uygulamanın amacı; mantolama sisteminin son katı olan dış cephe kaplamasına sağlam zemin oluşturmak ve EPS ısı yalıtım levhasını fiziksel etkilere karşı korumaktır. Bu nedenle alkali dayanımlı file ile 2 kat ince sıva uygulaması yapılır. File, EPS ısı yalıtım levhası üzerine sürülen ilk kat ince sıva harcının neredeyse %70’ini kaplayacak şekilde harcın içine yerleştirilir ve kurumadan 2.kat sıva biraz daha kalın olacak şekilde ilk katın üzerine uygulanır ve filenin tamamen sıvanın arasında kalması sağlanır.

3-Köşe Profillerinin Yerleştirilmesi: Dış cephede bina köşelerini rüzgar, yağmur, su vb. etkilere karşı korumak amacıyla ve köşelerde mantolama uygulamasının gerek düzgün görünüm, gerek sağlamlığını temin etmek amacıyla köşe profili uygulaması yapılır. Balkon, çıkma, Pencere vb. bina bölümlerinde yüzeyden yağmur ve benzeri su akıntılarının uzaklaştırılması amacıyla damlalık profili ve denizlik profili uygulamaları yapılır. Bina cephesinde dilatasyon olan yerlerde dilatasyon profilinin uygulanarak mantolama uygulamasının bina oynamaları sonrası dilatasyon kısımlarında zarar görmesini önlemek ve cephede su yalıtımı sürekliliğini sağlamaktır. Bu profillerin uygulaması sıva uygulamasından önce yapılmalıdır.

4-Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ve Dış Cephe Boya Uygulaması: Fileli 2 kat sıva uygulaması tamamlanıp, yüzeydeki sıva harcı kuruduktan sonra (kuruması için en az 1 gün beklenmelidir) son kat cephe kaplama uygulamasına geçilir. Son kat kaplama tercihen mineral sıva ve üzerine dış cephe boyası olabilir veya Akrilik veya Silikon esaslı hazır renkli, kullanıma hazır dekoratif sıva olabilir.

04 Ekim 2019
660 kez görüntülendi